Pod Wawelem powstają zdjęcia do filmu "Bóg w Krakowie" w reż. Dariusza Reguckiego. Realizatorzy zaplanowali polską premierę na maj przyszłego roku, przed Światowymi Dniami Młodzieży.
Czynią też starania, aby od maja, po premierze w Krakowie, tytuł był dostępny dla widzów za granicą, m.in. we Włoszech, Francji, Hiszpanii. - Chcielibyśmy, aby uczestnicy ŚDM zobaczyli ten film jeszcze zanim przyjadą do Krakowa. Nasze miasto nie będzie wtedy dla nich anonimowe, poznają jego ducha, cudowne miejsca. Chcemy, by po tym, co obejrzą w kinie, zatęsknili za Krakowem jeszcze zanim do niego przyjadą, żeby podróż do "Rzymu północy" była przeżyciem, pielgrzymką, duchową przygodą – powiedziała Liliana Surma z Domu Wydawniczego Rafael, który jest producentem filmu.
Akcja "Boga w Krakowie" rozgrywa się współcześnie. W historiach bohaterów ważną rolę odgrywa Bóg i święci. - Choć wszystkie filmowe historie bohaterów dotykają tematu wiary, to mają też wymiar uniwersalny. Widzowie z każdego zakątka świata będą mogli się w nich odnaleźć – powiedział Regucki, autor m.in. "Karoliny" (2014).
Jednym z ważniejszych tematów poruszonych w filmie jest małżeństwo. Henryk (Jerzy Trela) i jego żona (Jadwiga Lesiak) obchodzą 50. rocznicę ślubu i przygotowują się do uroczystości odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tymczasem ich wnuczka Ola (Karolina Chapko), młoda prawniczka, specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Zderzenie historii szczęśliwego małżeństwa dziadków z historiami klientów, którzy chcą się rozwieść, będzie miało duży wpływ na bohaterów filmu.
W obrazie Reguckiego widzowie zobaczą m.in. Dorotę Pomykałę, Radosława Pazurę, Piotra Cyrwusa, Edwarda Linde-Lubaszenko, Macieja Słotę, Kamillę Baar.
Mistyka miasta jest tłem historii poszczególnych bohaterów. Na przykład młody polityk, który dostaje korupcyjną propozycję i waha się czy ją przyjąć, trafia przez przypadek przed czarny krzyż, tzw. krzyż królowej Jadwigi, w katedrze wawelskiej. - Być może już niewielu wie, że św. Jadwiga to patronka polityków, a pod czarny krzyż od wieków przybywali pielgrzymi, gdy musieli podjąć trudną decyzję – zauważyła przedstawicielka producenta Liliana Surma.
Inne kluczowe sceny w filmie rozegrają się m.in. przed cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego w kościele bernardynek; przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty; na Kazimierzu w kościele św. Katarzyny, w którym raz w miesiącu odbywa się nabożeństwo ku czci św. Rity; w Łagiewnikach - światowym centrum kultu Bożego Miłosierdzia.
Przedstawicielka producenta zwróciła uwagę, że dawniej Kraków nazywany bywał Rzymem północy. - To miasto świętych, sakralnych miejsc z cudownymi artefaktami, niezwykłych kościołów, cudownych figur i obrazów. W ostatnich dziesięcioleciach stało się miastem papieskim – zaznaczyła Surma.
Dom Wydawniczy Rafael od dawna planował zrealizować filmowy projekt, który na nowo odkryje i pokaże światu sakralne bogactwo Krakowa. - Nasze marzenie, by stworzyć taki obraz, dojrzało gdy okazało się, że w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Powiedzieliśmy: teraz, albo nie wiadomo kiedy – przyznała przedstawicielka producenta.
Patronat honorowy nad filmem objął kard. Stanisław Dziwisz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz