wtorek, 23 kwietnia 2013

Chusta z Manoppello

Nie ludzką ręką wykonana

Chusta z Manoppello, jedna z największych relikwii chrzescijańskich świata. Zapomniana przez wieki, znów przyciąga rzesze wiernych. Jest wielką łaską stanąć właśnie tam w Manoppellskim kościele, na tyłach głównego ołtarza, twarzą w twarz z naszym Zbawicielem Jezusem Chrystusem. Ta twarz przyciąga, patrzysz się na nią i nie możesz odciągnąć wzroku. Można tak stać i stać. Tylko ty i nasz Zbawiciel. Zapraszam wszystkich do obejrzenia krótkiego wywiadu z prof. dr hab. Zbigniewem Treppą, który badał chustę. W jednej z prywatnych rozmów spytałem się czy, tak prywatnie, uważa że chusta może być falsyfikatem, wytworem rąk ludzkich. Odpowiedział zdecydowanie, że dzisiaj, a tym bardziej w średniowieczu nie ma takiej techniki, która by pozwoliła na uzyskanie takiego wizerunku. Na jednym z poniższych zdjęć wykonanych w kościele widać wyraźnie, że chusta jest "przeźroczysta". Podchodząc do nie blisko widzimy twarz Jezusa.


W historii tego wizerunku jest również wzmianka o tym, iż zakonnicy opiekujący się relikwią chcieli ją godnie uczcić i przygotowali dla niej złote ramy. Przenieśli chustę ze starych drewnianych ram i osadzili w nowych złotych. Jakie było ich zdziwienie kiedy wizerunek znikł. Przestraszyli się utratą relikwii. Szybko przełożyli relikwie w stare ramy. Podnieśli ramy w górę pod światło, a ich oczom ukazała się twarz Zbawiciela. Ogromna radość - "Pan powrócił". Od tej chwili stare ramy osadzono w nowych ramach relikwiarza. 

Inną historią jest opowiadanie jednego ze starszych zakonników. 23-ego września 1968 r. modlił się on przed cudowną chustą, w pewnej chwili zauważył pewnego kapucyna, który również adorował Pana. Zaciekawiony nowym gościem podszedł do niego aby pozdrowić go w imię Pana. Kapucyn spojrzał na niego i powiedział, że przyszedł adorować twarz Pana, przed tym jak za chwilę stanie z Nim twarzą w twarz. Zakonnik rozpoznał kapucyna. Owym kapucynem był św. o. Pio, kilka minut później o. Pio skonał w swojej celi zakonnej w San Giovanni Rotondo.






Przeźroczysta chusta

Kościół w Mannopello




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz