poniedziałek, 14 stycznia 2013

Magia - cóż to jest?


MAGIA 

Spośród trzech zjawisk okultystycznych - przepowiadania przyszłości, magii i spirytyzmu najdziwniejszą i najtrudniejszą do określenia jest magia. 
"Magia jest to sztuka lub przynajmniej próba poznania i opanowania duchowego, ludzkiego, zwierzęcego i roślinnego świata, a także świata materii, poprzez poznanie poza zmysłowe przy pomocy mistycznych obrzędów". 
Na podstawie tej definicji wyłaniają się cztery zasadnicze cechy magii okultystycznej: 

1. Magia jest praktykowana przy użyciu sił poza zmysłowych, dlatego uznawana jest jako zjawisko okultystyczne. 
2. Celem magii jest podporządkowanie i zdominowanie innych podczas ceremonii i obrzędów mistycznych. 
3. Praktykujący magię może w czasie obrzędów i ceremonii starać się oddziaływać lub zdobyć panowanie nad światem zewnętrznym zwierzęcym i roślinnym. 
4. Parający się magią próbują przy pomocy ceremonii i obrzędów zapanować nad światem nieograniczonym.

Magię można również podzielić na personalna i impersonalną. O magii personalnej mówimy, gdy zwracamy się, wpływamy lub mamy wpływ na pośredników osobowych, którzy żyją i są istotami inteligentnymi. Człowiek przy użyciu śpiewów rytualnych i obrzędów ma wpływ, a nawet zyskuje panowanie nad owymi pośrednikami duchowymi, co jest przyczyną powstawania zjawisk nadnaturalnych. 
Drugi rodzaj magii to magia impersonalna będąca czymś więcej niż samym przesądem: prawa natury, spychane są na dalszy plan lub manipulowane za pomocą śpiewów, zaklęć, amuletów, uroków, jak również istot duchowych. Jako przykład magii impersonalnej mogą służyć napoje miłosne i tym podobne. 
Po zdefiniowaniu MAGII stwierdziliśmy, że ceremonie i obrzędy magiczne służą do nawiązywania kontaktu z istotami duchowymi oraz do panowania nad nimi. 
Obrzędy i ceremonie mają wiele rozmaitych odmian, jednakże typowy akt magiczny składa się z następujących części: 

- inwokacja 
- zaklęcia 
- działanie symboliczne 
- fetysz* 

*jest to każdy przedmiot, który został magicznie zaklęty i obdarzony mocą magiczną. Taki magicznie naładowany przedmiot jest nośnikiem siły magicznej. Fetyszem mogą być kości ludzkie, nietoperz, uryna lub odchody, paznokcie, drewno z trumny i tak dalej. Całkiem inną odmianą fetyszu są amulety (najczęściej noszone na szyi jako ochrona przed złymi siłami lub chorobą) i talizmany (pierścionek, kamień lub wizerunek, z wyrytymi cyframi lub symbolami, które mają przynosić szczęście, gdyż dany przedmiot został magicznie zaklęty). 

Rodzaje magii: 
1. Hipnoza przestępcza lub hipnoza magiczna 
2. Sugestia pychiczna 
3. Magnetyzm lub mesmeryzm 
4. Czarna magia. Jest to sztuka wywoływania zjawisk nadnaturalnych dzięki przymierzu z diabłem i demonami. Określenie czarna magia ma swe źródło w tym, że praktykujący ją zawierają pakty z mocami ciemności i zwykle podpisują je własna krwią. 
5. Biała magia. wielu pisarzy słusznie zauważyło, że biała magia jest tym samym, co czarna magia, tyle, że w przybraniu religijnym. 
Człowiek parający się białą magią posługuje się takimi samymi siłami, lecz w obrzędach używa terminologii chrześcijańskiej i twierdzi, że jest chrześcijaninem, a Bóg obdarzył go mocą nadnaturalną. 
Biała magia jest znacznie bardziej popularniejsza niż czarna, ponieważ ta ostatnia bezpośrednio wzywa imienia szatana. Apostoł Paweł w Drugim liście do Koryntian daje przykład białej magii: "I nic dziwnego; wszak i szatan przybiera postać anioła światłości. Nic więc nadzwyczajnego, jeśli i słudzy jego przybierają postać sług sprawiedliwości; lecz kres ich taki, jakie ich uczynki" (11,14 - 15). 
6. Magia neutralna 

Pismo Święte potępia wszelkie rodzaje magii. Magia nie współgra z aspektem moralnym i duchowym religii ludu izraelskiego! 
Wszelkie przejawy magii to bałwochwalstwo! 
Mimo, ze Pismo Święte potępia magie, jednocześnie uznaje jej istnienie i moc. 
Na koniec proszę abyście znowu poszukali w Biblii kilku fragmentów związanych z naszym tematem i spróbowali zastanowić się nad nimi. (Iz47,9-15); (2Krl 21,1-9); (Dz 8,9-24 i 13,4-12)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz