Strony

środa, 6 lipca 2016

Co dalej w sprawie Medjugorje?



Ksiądz Lombardi komentuje doniesienia prasowe ws. objawień.


W związku pojawieniem się w mediach informacji o możliwej nominacji administratora apostolskiego dla sanktuarium w Medjugorje dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi stwierdził, że jest to jedna z hipotez roboczych i dotychczas w tej kwestii nie została podjęta żadna decyzja.

Ksiądz Lombardi zauważył, że gdyby taka decyzja weszła w życie, oznaczałoby to bezpośrednie podporządkowanie sanktuarium w Medjugorie Stolicy Apostolskiej. Jest jednak zbyt wcześnie, by mówić o nastawieniu wobec domniemanych objawień, czy też decyzji, która ma zapaść w najbliższej przyszłości.

Medjugorje leży w diecezji Mostar na terenie Bośni i Hercegowiny. Według słów grupy młodych mieszkańców tej miejscowości, 24 czerwca 1981 roku zaczęła im się ukazywać Matka Boża, przekazując przesłania. „Spotkania” te trwają do dzisiaj i są związane nie z miejscem (zdarzają się także poza Medjugorjem), ale z osobami wizjonerów. Właśnie niespotykana w historii tego typu zjawisk długotrwałość i brak ich ostatecznego zakończenia są jedną z głównych przyczyn, dla których Kościół katolicki nie wypowiedział się ostatecznie na temat ich nadprzyrodzonego charakteru.

Dotychczas Stolica Apostolska za miarodajne uznaje stanowisko episkopatu byłej Jugosławii z 1991 r., w myśl którego nie można potwierdzić nadprzyrodzonego charakteru zjawisk zachodzących w Medjugorju. Dopóki tak się nie stanie, nie można organizować tam oficjalnych pielgrzymek. Mimo to przybywający do tego miejsca wierni powinni być otoczeni opieką duszpasterską. Co roku przyjeżdża do Medjugorja ok. 2 mln ludzi.

18 stycznia 2014 roku zakończyła swoje prace międzynarodowa komisja badająca domniemane objawienia Matki Bożej, której przewodniczy kard. Camillo Ruini. O rezultacie jej badań ma poinformować i wydać orzeczenie w tej sprawie Kongregacja Nauki Wiary.

gosc.pl/doc/3274507.Co-dale…
 
dopisek: Kościół nie może organizować pielgrzymek do Medjugorje jako do miejsca rzekomych objawień dopóki nie będą one uznane za nadprzyrodzone. Może natomiast organizować pielgrzymki do Sanktuarium modlitwy i pojednania w Medjugorie. O charakterze objawień zadecyduje komisja kościelna po ich ustaniu. Jak wiemy objawienia nadal trwają. W Fatimie Kościół również nie uznał objawień w chwili ich trwania, a także po zakończeniu, badanie objawień trwało jakiś czas.  

Jadąc do Medjugorje nastaw się na wspaniałe spotkanie z Matką Boga, a Ona poprowadzi cię do Syna. Nie myśl o objawieniach, one są drugoplanowe. Czy w nie wierzysz czy też nie to nie ma żadnego znaczenia dla twojego zbawienia. Za to ogromne znaczenie ma konfesjonał i to na nim skup się będąc w Medjugorie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz